Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak rozpocząć naukę programowania?

Jak rozpocząć naukę programowania?

Nauka programowania jawi się jako podstawowy trend edukacyjny w obecnej dekadzie. Wynika to z faktu, iż umiejętności koderskie i programistyczne według prognoz będą najbardziej pożądanymi talentami w ciągu najbliższych dekad na rynku pracy. A to oznacza, że im szybciej rozpoczniemy naukę programowania, tym łatwiej i szybciej będzie można rozpocząć ciekawą i atrakcyjną karierę zawodową. A jak zacząć?

Nauka programowania w klasach 1-3

W teorii polskie organizacje zajmujące się edukacją doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby nauczania dzieci programowania już w edukacji wczesnoszkolnej. W praktyce niestety nadal bardzo mała ilość placówek, jeżeli w ogóle może pochwalić się przekazywaniem wysokiej jakości materiału uczącego programowania najmłodszych uczniów.

Tymczasem nauka programowania dla dzieci w wieku 7-10 lat, to niesamowita przygoda, a także wszechstronny rozwój. Musimy pamiętać, że dzisiejsze pokolenie, które teraz podejmuje naukę w szkołach, jest niemalże wychowane z tabletem w ręku i ma umiejętności, jak i dużo więcej śmiałości i wiadomości dotyczących technologicznych rozwiązań, niż wcześniejsze pokolenia. Jest to cecha, której nie należy tłumić w zarodku, a wręcz przeciwnie. Należy stawiać na jej zrównoważony rozwój przez wszystkie lata edukacji, tak by umiejętności te stały się w praktyce jedną z podstaw ich zawodowego rozwoju.

Nauka programowania gier dla dzieci

Młodzi uwielbiają gry, a nauka programowania dla dzieci już teraz często opiera się cyfrowych, rozrywkowych materiałach. Obecnie dziecko nie musi już być tylko biernym użytkownikiem takich rozwiązań, ale ma także możliwości samemu tworzyć rzeczy, które jeszcze nie tak dawno były kreowane wyłącznie przez specjalistów.

Nauka programowania gier wciąga dzieci bez reszty, a programy uczące je w ten sposób kodowania mają zastosowanie już u najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Często jedyną potrzebą jest umiejętność pisania i czytania. Samo stworzenie gry czy animacji od podstaw potrafi dawać ogromną satysfakcję, na miarę zainteresowań dzieci w XXI wieku.

Fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków

Jednak nauka programowania dla dzieci to nie tylko kursy dla dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację. Pokolenie nastolatków to także już generacja ludzi, zwanych cyfrowymi tubylcami. Niejednokrotnie można zauważyć, że dostęp do sieci, telefonów, komputera jest dla nich zupełną normą i nie wyobrażają sobie, aby świat mógł wyglądać inaczej. Ponadto nastolatkowie są już w jakiś sposób ukierunkowani na rozwój swoich umiejętności tak, aby niedaleka, dorosła już przyszłość dała im jak najwięcej.

Jak zacząć naukę programowania?

Skoro nie możemy jeszcze liczyć na to, że edukacja programistyczna na stałe zagości w szkołach jako jedna z podstaw programowych, jako rodzic należy wziąć sprawy w swoje ręce. Oznacza to tyle, że najlepiej już dziś postawić na ciekawy kurs programowania dla dzieci. Gdańsk jest jednym z miast, w którym znajduje się nasza szkoła. Można też postawić na kursy online lub samodzielną naukę, jednak opcje takie bez nadzoru mentorskiego, lub nauczycielskiego, niekoniecznie sprawdzą się tak samo dobrze, jak kursy stacjonarne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *